2024. július 1.
www.youtube.com
A Szeged TV 2024. júniusi Kvantum című műsorában megszólalt a tavalyi fizikai Nobel-díjas Anne L 'Huillier, aki Krausz Ferenccel együtt az intézetünk előtti mérföldkő avatására érkezett Szegedre. (24:57-től)
2024. június 17.
u-szeged.hu
Két Nobel-díjas tudós, Anne L’Huillier és Krausz Ferenc avatta fel az újabb mérföldkövet az attoszekundumos kutatások legnagyobb központjában, az európai lezerkutató konzorcium (ELI ERIC) és a Szegedi Tudományegyetem által fenntartott ELI ALPS területén.
2024. június 15.
www.delmagyar.hu
Anne L’Huillier és Krausz Ferenc Nobel-díja fizikusok jelenlétében avatták föl az ALI ALPS Lézeres Kutatóintézet idővonalának legújabb mérföldkövét pénteken. A két fizikust különleges ajándékkal, egy-egy Gömböccel lepte meg az ELI ALPS tudományos igazgatója.
2024. június 14.
szeged.hu
Újabb mérföldkövet avatott az ELI ALPS: a lézerközponthoz vezető járda, amit lassan nyugodtan nevezhetünk a tudomány hírességek sétányának, a tavaly fizikai Nobel-díjat nyert három tudósnak emléket állító „táblával” bővült.
2024. június 14.
szegeder.hu
Anne L'Huillier Nobel-díjas fizikus részvételével attoszekundumos szimpóziumot tartottak, majd a tavalyi fizikai Nobel-díjasok eredményét megörökítő mérföldkövet avattak a szegedi lézerközpontban.
2024. június 6.
magyarnemzet.hu
A szegedi székhelyű ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet ultragyors nanotudomány csoportja a fizika és a nanotechnológia lenyűgöző területén kutat, ahol a fény erejét kihasználva hihetetlenül apró nanoszerkezeteket hoznak létre.
2024. május 17.
www.delmagyar.hu
„Játszótérré” változtatták a fizikusok egy este erejéig az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpontot a fény napja alkalmából.
2024. május 8.
www.delmagyar.hu
Széchenyi-díjjal tüntették ki márciusban Szabó Gábor professzort, az ELI ALPS ügyvezetőjét. Az ebből az alkalomból készített Délmagyarország interjúban olvasható, hogy a professzor a díjat fizikusként kapta, és erre a legbüszkébb. Iskolateremtőként mindig azt nézte, mi, miért jó a szakmának. Az egyetem vezetését is azért vállalta el 2010-ben, mert úgy érezte, tennie kell valamit.
2024. április 24.
www.youtube.com
A Szeged TV 2024. áprilisi Kvantum című műsorában Filus Zoltán, Czizmadia Tamás és Füle Miklós beszéltek szabadalmat kapott találmányukról (0:36-tól).
2024. április 23.
szeged.hu
Az ELI-ALPS ügyvezetője, Szeged díszpolgára az európai uniós csatlakozás kapcsán a tudományról beszélt a Szeged Televíziónak, arról, mit jelentett a Szegedi Tudományegyetemnek a csatlakozás, miért fontos „ez az egész” a lézerközpont szempontjából. És beszélt az Erasmus- és Horizont-programokról is.
2024. április 23.
u-szeged.hu
A régió és az ország meghatározó cégei várták az érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központban az SZTE huszonnyolcadik tavaszi állásbörzéjén. A hallgatók nyitott gyakornoki pozíciókról, állásajánlatokról és a későbbi elhelyezkedési lehetőségekről is tájékozódhattak.
2024. április 17.
qubit.hu
Karikó Katalin után újabb Nobel-díjas professzor csatlakozott a Szegedi Tudományegyetemhez.
2024. április 15.
www.delmagyar.hu
Az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet felépüléséről készült kiadvány után újabb albummal jelentkezett Dobóczky Zsolt matematika-fizika szakos tanár, villamosmérnök, fotóművész.
2024. április 15.
u-szeged.hu
Karikó Katalin után újabb Nobel-díjas professzora van a Szegedi Tudományegyetemnek, Gérard Mourou professzor, aki 2018-ban a lézerfizika területén, az impulzuserősítési felfedezéséért kapta meg a fizikai Nobel-díjat.
2024. április 9.
u-szeged.hu
Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit...
2024. április 8.
www.innoteka.hu
Nagyon nagy a kereslet fizika végzettségű szakemberek iránt, éppen emiatt a fizetések is versenyképesek, mégis kevés fiatal választja ezt a szakmát. Amin egyébként nem csodálkozik dr. Varjú Katalin, a szegedi ELI ALPS (Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Pulse Source) tudományos igazgatója, mert a fizikatanárok száma is rohamosan csökken, és nincs, aki erre tanítaná, erre motiválná a fiatalokat. A fizikus szerint...
2024. március 18.
qubit.hu
A Grazi Műszaki Egyetem, a Wigner Fizikai Kutatóközpont és az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet munkatársai olyan új nanooptikai eszközt fejlesztettek ki, amely képes ultragyors optikai jelek nanométeres felületi struktúrák mentén történő továbbítására.
2024. március 8.
figyelo.hu
A magfúzió során felszabaduló óriási energia megszelídítése évtizedek óta izgatja a tudósokat. A mintát a csillagok – a mi esetünkben a Nap – szolgáltatja, amiben hidrogén atommagok egyesülnek héliummá, és termelik a hatalmas energiát.
2024. március 8.
magyarnemzet.hu
Nanoméretű fémrészecskék használatával igyekeznek fokozni hazai kutatók a magfúziós reakciók hatékonyságát. A kutatók a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Nanofúziós Lézeres Kutató Laboratóriumában végzik a fúziós kutatásokat. Ez merőben újnak számító módszer, ami teljesen átírhatja az energiatermelés jövőjét. Az eddig elért eredmények kísérleti alátámasztása a szegedi ELI ALPS-ban kezdődött el.
2024. március 8.
www.vg.hu
Nanoméretű fémrészecskék használatával igyekeznek fokozni hazai kutatók a magfúziós reakciók hatékonyságát. A kutatók a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Nanofúziós Lézeres Kutató Laboratóriumában végzik a fúziós kutatásokat. Ez merőben újnak számító módszer, ami teljesen átírhatja az energiatermelés jövőjét. Az eddig elért eredmények kísérleti alátámasztása a szegedi ELI AlP-ban kezdődött el.