Hírek

Sajtómegjelenések - 2024

2024. július 1.

www.youtube.com

A 2023-as év két fizikai Nobel-díjasa látogatott a lézerközpontba

A Szeged TV 2024. júniusi Kvantum című műsorában megszólalt a tavalyi fizikai Nobel-díjas Anne L 'Huillier, aki Krausz Ferenccel együtt az intézetünk előtti mérföldkő avatására érkezett Szegedre. (24:57-től)


2024. június 17.

u-szeged.hu

Az attoszekundumos kutatás Nobel-díjának mérföldkövét ünnepelte az SZTE és az ELI ALPS

Két Nobel-díjas tudós, Anne L’Huillier és Krausz Ferenc avatta fel az újabb mérföldkövet az attoszekundumos kutatások legnagyobb központjában, az európai lezerkutató konzorcium (ELI ERIC) és a Szegedi Tudományegyetem által fenntartott ELI ALPS területén.


2024. június 15.

www.delmagyar.hu

Két Nobel-díjas jelenlétében avatták fel az ELI ALPS legújabb mérföldkövét

Anne L’Huillier és Krausz Ferenc Nobel-díja fizikusok jelenlétében avatták föl az ALI ALPS Lézeres Kutatóintézet idővonalának legújabb mérföldkövét pénteken. A két fizikust különleges ajándékkal, egy-egy Gömböccel lepte meg az ELI ALPS tudományos igazgatója.


2024. június 14.

szeged.hu

Albert Einsteintől most már Pierre Agostiniig, Anne L’Huillier-ig és Krausz Ferencig tart a lézerközpont tudományos sétánya

Újabb mérföldkövet avatott az ELI ALPS: a lézerközponthoz vezető járda, amit lassan nyugodtan nevezhetünk a tudomány hírességek sétányának, a tavaly fizikai Nobel-díjat nyert három tudósnak emléket állító „táblával” bővült.


2024. június 14.

szegeder.hu

Nobel-díjas fizikusoknak állítottak emléket a szegedi lézerközpont tudománytörténeti idővonalán

Anne L'Huillier Nobel-díjas fizikus részvételével attoszekundumos szimpóziumot tartottak, majd a tavalyi fizikai Nobel-díjasok eredményét megörökítő mérföldkövet avattak a szegedi lézerközpontban.


2024. június 6.

magyarnemzet.hu

Lézeres forradalom készül Szegeden

A szegedi székhelyű ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet ultragyors nanotudomány csoportja a fizika és a nanotechnológia lenyűgöző területén kutat, ahol a fény erejét kihasználva hihetetlenül apró nanoszerkezeteket hoznak létre.


2024. május 17.

www.delmagyar.hu

Nobel-díjas kutatóvá válhattak a látogatók

„Játszótérré” változtatták a fizikusok egy este erejéig az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpontot a fény napja alkalmából.


2024. május 8.

www.delmagyar.hu

Az iskolateremtő kutató - Délmagyarország interjú Szabó Gáborral

Széchenyi-díjjal tüntették ki márciusban Szabó Gábor professzort, az ELI ALPS ügyvezetőjét. Az ebből az alkalomból készített Délmagyarország interjúban olvasható, hogy a professzor a díjat fizikusként kapta, és erre a legbüszkébb. Iskolateremtőként mindig azt nézte, mi, miért jó a szakmának. Az egyetem vezetését is azért vállalta el 2010-ben, mert úgy érezte, tennie kell valamit.


2024. április 24.

www.youtube.com

Megalkották a szegedi szuperlézer központ első szabadalmát

A Szeged TV 2024. áprilisi Kvantum című műsorában Filus Zoltán, Czizmadia Tamás és Füle Miklós beszéltek szabadalmat kapott találmányukról (0:36-tól).


2024. április 23.

szeged.hu

Mit adtak nekünk a brüsszeliek? Szabó Gábor: Én még ahhoz a generációhoz tartozom, aki nem tud úgy átmenni Hegyeshalmon, hogy ne jöjjön vissza legalább egy kicsit „az az érzés”, ami annak idején volt

Az ELI-ALPS ügyvezetője, Szeged díszpolgára az európai uniós csatlakozás kapcsán a tudományról beszélt a Szeged Televíziónak, arról, mit jelentett a Szegedi Tudományegyetemnek a csatlakozás, miért fontos „ez az egész” a lézerközpont szempontjából. És beszélt az Erasmus- és Horizont-programokról is.


2024. április 23.

u-szeged.hu

SZTE Állásbörze - a legrövidebb út a hallgatók és a munkáltatók között

A régió és az ország meghatározó cégei várták az érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központban az SZTE huszonnyolcadik tavaszi állásbörzéjén. A hallgatók nyitott gyakornoki pozíciókról, állásajánlatokról és a későbbi elhelyezkedési lehetőségekről is tájékozódhattak.


2024. április 17.

qubit.hu

Újabb Nobel-díjas professzor csatlakozott a Szegedi Tudományegyetemhez

Karikó Katalin után újabb Nobel-díjas professzor csatlakozott a Szegedi Tudományegyetemhez.


2024. április 15.

www.delmagyar.hu

Dobóczky és A jövő impulzusai

Az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet felépüléséről készült kiadvány után újabb albummal jelentkezett Dobóczky Zsolt matematika-fizika szakos tanár, villamosmérnök, fotóművész.


2024. április 15.

u-szeged.hu

Gérard Mourou személyében fizikai Nobel-díjas kutatóprofesszor csatlakozott a Szegedi Tudományegyetemhez

Karikó Katalin után újabb Nobel-díjas professzora van a Szegedi Tudományegyetemnek, Gérard Mourou professzor, aki 2018-ban a lézerfizika területén, az impulzuserősítési felfedezéséért kapta meg a fizikai Nobel-díjat.


2024. április 9.

u-szeged.hu

Transzmutáció, anyagtudomány, rákkutatás – mire lehet jó a lézerrel generált neutron-forrás?

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit...


2024. április 8.

www.innoteka.hu

Az ELI ALPS várja a felhasználókat – az eddig elért eredményekről dr. Varjú Katalint kérdeztük

Nagyon nagy a kereslet fizika végzettségű szakemberek iránt, éppen emiatt a fizetések is versenyképesek, mégis kevés fiatal választja ezt a szakmát. Amin egyébként nem csodálkozik dr. Varjú Katalin, a szegedi ELI ALPS (Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Pulse Source) tudományos igazgatója, mert a fizikatanárok száma is rohamosan csökken, és nincs, aki erre tanítaná, erre motiválná a fiatalokat. A fizikus szerint...


2024. március 18.

qubit.hu

Magyar kutatók új eszközével érhet célba a fényalapú áramkörök fejlesztése

A Grazi Műszaki Egyetem, a Wigner Fizikai Kutatóközpont és az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet munkatársai olyan új nanooptikai eszközt fejlesztettek ki, amely képes ultragyors optikai jelek nanométeres felületi struktúrák mentén történő továbbítására.


2024. március 8.

figyelo.hu

MAGYAR TUDÓSOK KEZÉBEN AZ ENERGIATERMELÉS JÖVŐJE?

A magfúzió során felszabaduló óriási energia megszelídítése évtizedek óta izgatja a tudósokat. A mintát a csillagok – a mi esetünkben a Nap – szolgáltatja, amiben hidrogén atommagok egyesülnek héliummá, és termelik a hatalmas energiát.


2024. március 8.

magyarnemzet.hu

Verseny az olcsó energiáért

Nanoméretű fémrészecskék használatával igyekeznek fokozni hazai kutatók a magfúziós reakciók hatékonyságát. A kutatók a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Nanofúziós Lézeres Kutató Laboratóriumában végzik a fúziós kutatásokat. Ez merőben újnak számító módszer, ami teljesen átírhatja az energiatermelés jövőjét. Az eddig elért eredmények kísérleti alátámasztása a szegedi ELI ALPS-ban kezdődött el.


2024. március 8.

www.vg.hu

Magyarok is ringbe szálltak az olcsó energiáért

Nanoméretű fémrészecskék használatával igyekeznek fokozni hazai kutatók a magfúziós reakciók hatékonyságát. A kutatók a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Nanofúziós Lézeres Kutató Laboratóriumában végzik a fúziós kutatásokat. Ez merőben újnak számító módszer, ami teljesen átírhatja az energiatermelés jövőjét. Az eddig elért eredmények kísérleti alátámasztása a szegedi ELI AlP-ban kezdődött el.


szeptember

12

csütörtök