Az Extreme Light Infrastructure (ELI) a világ legfejlettebb lézeralapú kutatási infrastruktúrája. Az ELI-létesítmények csúcstechnológiát képviselő, nagy teljesítményű, nagy ismétlési frekvenciájú lézerrendszerek és másodlagos források széles köréhez biztosítanak hozzáférést. E berendezések a nagyintenzitású fizika új tartományaira is kiterjedő élvonalbeli kutatásokat tesznek lehetővé a fizika, a kémia, az orvos- és az anyagtudomány területén.
A felhívás alapján mindhárom ELI-létesítmény várja a felhasználókat, köszönhetően az ELI ERIC és a „Horia Hulubei” Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Intézet Fizikai és Nukleáris Mérnöki Intézete közötti szoros együttműködésnek, továbbá a Horizon 2020 keretében folyó IMPULSE projekt támogatásának.
A sikeresen pályázó felhasználók az alábbi berendezésekkel végezhetnek kísérleteket:
• ELI ALPS (Szeged, Magyarország)
o HR GHHG Gas - REMI-ES
o MIR: Mid-Infrared laser system
o NanoESCA - Endstation
o NLTSF: Nonlinear Terahertz Spectroscopy Facility
• ELI Beamlines (Dolní Brezany, Csehország)
o FSRS & TA: Femtosecond Stimulated Raman Scattering and transient optical absorption
o MAC: Experimental station for AMO science and Coherent Diffractive Imaging
o trELIps: Time resolved spectroscopic ellipsometry
o TREX: X-ray diffraction, scattering and spectroscopy experiments
• ELI Nuclear Phisics (Magurele, Románia)
o E4 (100 TW beam)
o E5 (1 PW beam)
Bővebb információ a rendelkezésre álló berendezésekről, a jelentkezés menetéről és a pályázat elkészítéséről az alábbi weboldalon található:
https://up.eli-laser.eu/
A felhívásra 2022. augusztus 31-én délig (közép-európai idő szerint) várjuk a jelentkezéseket. A benyújtási határidő 2022. szeptember 9-én délig meghosszabbítva!
Pályázni a világ bármely részéről lehet. A pályázatokat nemzetközi szakértők bírálják el tudományos érdem alapján. Kérjük, hogy technikai kérdésekkel az ELI User Office-t (Felhasználói csoportot) keressék a user-office@eli-laser.eu címen.
Örömmel várjuk a jelentkezéseket!