Hírek

Hírek

A Fizikai Szemle szeptemberi száma a lézerekről, azaz rólunk is szól

Fókuszban a lézerek című tematikus blokkal jelent meg a Fizikai Szemle szeptemberi száma. Intézetünk osztályvezetőjének, Dombi Péternek a vendégszerkesztésében született összeállítás kiemelten foglalkozik a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetében folyó kutatásokkal, illetve az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet bemutatásával.

A Fizikai Szemle szeptemberi száma a lézerekről, azaz rólunk is szól

 

Az intézetünk három vezető kutatója - Börzsönyi Ádám, Dombi Péter és Varjú Katalin – által jegyzett tanulmány az ELI (Extreme Light Infrastructure) három intézetének bemutatásával indul. Az ELI ALPS (Attosecond Light Pulse Source, Attoszekundumos Fényimpulzusforrás) létesítmény Szegeden, az ELI Beamlines a Prága melletti Dolní Břežanyban található, illetve az ELI Nuclear Physics a romániai Bukarest melletti Măgurelében épült fel.

Az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet című publikáció szerzői szerint az ELI sajátos jellemzője és potenciális erőssége a létesítmények komplementaritása, amely lehetővé teszi a tudományterületek különösen széles skálájának támogatását, továbbá új technológiák együttes kifejlesztését. A három ELI-létesítmény 2022 óta szakértői értékelés alapján, nyílt pályázati felhívásokon keresztül érhető el a nemzetközi tudományos közösség felhasználói számára. Eddig az ELI-létesítmények 27 országból vonzották a kutatókat, akik 30 különböző eszközhöz fértek hozzá fizikai, biológiai, kémiai, anyagtudományi és multidiszciplináris projektjeik elvégzéséhez.

Intézetünk fő küldetése a rendkívül gyors dinamikájú folyamatok tanulmányozása. A legkorszerűbb lézerek, fejlett másodlagos források és kísérleti munkaállomások megléte egyedülálló időfelbontású vizsgálati lehetőségeket kínál. A lézeralapú alap- és alkalmazott kutatások széles skálájának támogatására kutatóintézetünk tizenkét speciális lézerrendszerrel rendelkezik. Már a lézerrendszerek tervezése során szem előtt tartottuk a rendkívüli igénybevételt, ami így paradigmaváltáshoz vezetett a modern ultragyors lézertechnológia terén.

A lézerimpulzusok tizenkét különböző másodlagos forrást hajtanak meg. A speciális kísérleti állomások lehetővé teszik az elsődleges (lézer-) és a másodlagos források alkalmazását különböző vizsgálati technikákban. Az intézet profiljához tartoznak fotokémiai vizsgálatok és intenzív THz-es impulzusokkal folytatott kísérletek. A szilárdtestek és topologikus anyagok időbontott felületfizikai és felületi kémiai vizsgálatait, a sávszerkezetek feltérképezését a NanoESCA berendezéssel valósítjuk meg. Ezzel a berendezéssel mind fotoelektron-emissziós mikroszkópiai (PEEM), mind k-térbeli (sávszerkezeti) felvételeket tudunk készíteni különböző felületekről. Világszinten is egyedülálló kombinációként a berendezést femto- és attoszekundumos impulzusokkal is ki tudjuk világítani, így az előbb említett kísérleteket időbontott mérésként is meg tudjuk valósítani.

Az ELI ALPS fejlett nanofabrikációs labort is üzemeltet elektronsugaras litográfiával és fókuszált ionsugaras berendezéssel, ahol nemcsak külső felhasználóknak készítünk mintákat, hanem az itt dolgozó kollégáink magas szintű méréstechnikai fejlesztéseket is végeznek. Ez utóbbira jó példa az úgynevezett forró elektronok detektálására kifejlesztett ellipszometriai mérőmódszerünk.

A kutatási technológia telepítése 2017-ben kezdődött, amikor elkészültek a speciálisan tervezett épületek. 2023-ban lezárult az ELI ALPS beruházási fázisa, így jelenleg a fő tevékenység a berendezések folyamatos üzemeltetése, fejlesztése és a tudományos közösség által benyújtott felhasználói pályázatok megvalósítása.

Berendezéseink a nemzetközi kutatóközösség rendelkezésére állnak atomok, molekulák, kondenzált anyagok és a lézerek által kelthető plazma attoszekundumos és femtoszekundumos időskálán zajló dinamikus folyamatainak tanulmányozására. Az ELI ALPS nem csupán nyalábidőt, de technikai és tudományos támogatást is biztosít hazai és nemzetközi felhasználói kísérletekhez.

A teljes tanulmány itt olvasható.

október

5

szombat