1990-ben születtél az indiai Hyderabadban. Mesélj erről a tízmilliós városról!
Az 1591-ben Muhammad Quli Qutb Shah szultán által alapított Hyderabad az indiai Telangana szövetségi állam székhelye. Gazdag történelemmel és kultúrával rendelkező nyüzsgő város, mely olyan nevezetességekkel büszkélkedhet, mint a Charminar emlékmű és a Golconda erőd. Messze földön híres a rizsből és húsból készített hyderabadi biryani nevű ételről, valamint virágzó gyöngy- és gyémántkereskedelméről. Emellett jelentős IT-központ: a számos multinacionális vállalatnak és pezsgő technológiai vállalkozásnak otthont adó Hyderabadot gyakran „Cyberabad” („Kiberabad”) néven emlegetik. A várost a hagyományos és modern hatások egyedülálló keveréke, sokszínű kulturális öröksége teszi India meghatározó központjává.
2011-ben diplomáztál kohó- és anyagmérnöki alapszakon a hyderabadi Jawaharlal Nehru Műszaki Egyetemen. Miért döntöttél úgy, hogy az MSc fokozatot nem Indiában, hanem Európában szerzed meg?
A németországi mesterképzés mellett szólt az ország elismert oktatási rendszere, és az, hogy ott nagy hangsúlyt fektetnek a kutatásra és az innovációra. A német egyetemek élvonalbeli programokat, korszerű létesítményeket és számos ösztöndíjat kínálnak, ami elérhetőbbé teszi a magas színvonalú oktatást. Emellett Németország erős ipari kapcsolatai és a gyakorlati tapasztalatokra való összpontosítása kiváló karrierlehetőségeket biztosít. Az is vonzott, hogy változatos nemzetközi környezetben tanulhatok.
A Freibergi Műszaki Egyetemen 2015-ben diplomáztál. Hogyan kerültél kapcsolatba az ELI ALPS Kutatóintézettel és milyen reményekkel, célokkal érkeztél Szegedre?
Miután Németországban elvégeztem a mesterképzést, elkezdtem pályázni megfelelőnek tűnő doktoranduszi programokra. Ekkor bukkantam az ELI ALPS által meghirdetett PhD kiírásra. Miután bekerültem az ELI-be, igyekeztem a számítógépes anyagtudomány területén mélyebb ismeretekre szert tenni, majd ezen a területen PhD fokozatot szerezni.
Könnyű volt a beilleszkedés? Milyennek látod Magyarországot?
A folyamat összességében zökkenőmentes volt, bár néhány kihívással is járt. Az új környezethez való alkalmazkodás mindig igényel némi időt és erőfeszítést, de a kollégák nyitottsága megkönnyítette az átmenetet. A magyar nyelv elsajátítása és a kulturális árnyalatok megértése eleinte problémákkal járt, de értékes lehetőségeket is nyújtott a személyes fejlődésre és a közösségbe való jobb beilleszkedésre. A több mint hétéves ittlét hasznos tapasztalatokat, erős tudományos környezetet és számos szakmai lehetőséget kínált és kínál ma is.
Az Elméleti és szimulációs csoportban az elektronszerkezetet, a lézer–anyag kölcsönhatásokat és a kapcsolódó ultragyors elektrondinamikai folyamatokat tanulmányozod, különös tekintettel az ultragyors elektronemissziós folyamatokra. Elméleti anyagtudósként számos publikációt írtál, és több workshopon mutattad be eredményeidet. Melyiket tartod a legfontosabbnak?
A lézer–anyag kölcsönhatásokat és a kapcsolódó elektronemissziót elméleti modellek Python nyelven írt programokkal tanulmányoztuk. E munka eredményeit az Applied Surface Science című folyóirat elfogadta publikálásra, ami jelentős és örömteli eredmény volt.
2023-ban elnyerted az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) Felsőoktatási Doktori és Posztdoktori Kutatói Ösztöndíját. Ezt külföldiként érted el, amihez gratulálunk. Mit adott ehhez az ELI ALPS?
Köszönöm! Nagyon hálás vagyok témavezetőmnek, Dr. Mousumi Upadhyay Kahalynak. Az ő irányítása és támogatása nélkül nem sikerült volna ez az ösztöndíj.
Az „Ultrarövid elektronemisszió és a kapcsolódó elektrondinamika alacsony dimenziós nanoszerkezetekben” című szakdolgozatod az elektronok atomi szintű viselkedésének megértését és manipulálását szolgáló innovatív megközelítéseket vizsgált. Milyen gyakorlati következményei lehetnek ennek a munkának?
A disszertációban bemutatott numerikus szimulációkkal a valós idejű lézer–anyag kísérletek utánzása, a kísérleti kihívások leküzdése volt a célunk. A szimulációk kiegészítik a kísérleteket; segítik a fémekben, atomokban és kétdimenziós anyagokban lévő ultragyors elektronok dinamikájának megértését a jövőbeni alkalmazásokhoz.
Hosszú távú célod, hogy a számítógépes anyagtudomány területét alkalmazott kutatásokon keresztül fejleszd. Mire gondolsz?
Olyan eredményekre, amelyek új felfedezésekhez és gyakorlati alkalmazásokhoz vezetnek, és végső soron hozzájárulnak a technológiai újításokhoz és az anyagok tulajdonságainak jobb megértéséhez.