Az attoszekundumos tudományterületet kutató Anne L'Huillier Párizsban született 1958-ban, és 1986-ban védte meg doktori címét a Pierre et Marie Curie Egyetemen. Posztdoktorként a göteborgi Chalmers Institute of Technology (1986) és a University of Southern California (1988) munkatársa, majd a Lawrence Livermore National Laboratory vendégkutatója (1993) volt.
1986-tól 1995-ig főállásban a franciaországi Saclay-ban működő Commissariat à l'Energie Atomique kutatójaként dolgozott. 1995-ben került Svédországba, a Lundi Egyetemre, ahol 1997-ben professzori kinevezést kapott.
Elméleti és kísérleti kutatásainak középpontjában az atomok és az intenzív lézerfény közötti kölcsönhatás áll. Ezen belül a lézerfény olyan magas rendű harmonikusainak előállításával foglalkozik, amelyek attoszekundumos impulzusok sorozataiból állnak. Kutatócsoportja jelenleg attoszekundumos forrásokat fejleszt, optimalizál és alkalmaz, például atomi rendszerek fotoionizációs dinamikájának mérésére.
Kutatásait számos díjjal ismerték el, például 2011-ben a L'Oréal-Unesco A Nőkért és a Tudományért díjjal, majd 2021-ben az Optica Kiadó által alapított Max Born-díjjal. 2022-ben Paul Corkummal és Krausz Ferenccel közösen nyerte el a fizikai Wolf-díjat és a BBVA Alapítvány „Frontiers of Knowledge” díját. 2023-ban Pierre Agostinivel és Krausz Ferenccel megosztva kapta meg a fizikai Nobel-díjat.
Anne L'Huillier előadásának összefoglalója
Amikor egy nagy energiájú lézerimpulzus kölcsönhatásba lép egy atomokból álló gázfelhővel, magas rendű felharmonikusok keletkeznek. Ez a sugárzás rendkívül rövid, 100 attoszekundumos nagyságrendű fényimpulzusok sorozata. Az attoszekundumos impulzusok lehetővé teszik az atomokban és molekulákban lévő elektronok dinamikájának tanulmányozását pumpa-próba technikák alkalmazásával. Ez az előadás az attoszekundumos tudományterület fejlődésének néhány kulcslépését mutatja be.
Az Attoszekundumos Szimpózium programja
Levezető elnök: Varjú Katalin, az ELI ALPS tudományos igazgatója
9:30-10:30 Anne L’Huillier
Professzor, Atomfizikai Tanszék, Lundi Egyetem
Az előadás címe: Az attoszekundumos impulzusokhoz vezető út
10:30-10:50 Major Balázs
Csoportvezető, Nagy ismétlési frekvenciájú attoforrások csoport, ELI ALPS
Az előadás címe: Az ELI ALPS 100 kHz-es magasharmonikus nyalábvonalain végzett legújabb kísérletek és fejlesztések
10:50-11:10 Divéki Zsolt
Csoportvezető, SYLOS gáz attoforrások csoport, ELI ALPS
Cím: Magas felharmonikusok előállítása az EUV-től a lágy röntgensugárzásig
11:10-11:30 Subhendu Kahaly
Osztályvezető, Másodlagos források osztály, ELI ALPS
Cím: Magasharmonikus-keltésre alkalmas EUV források trendjei és néhány alkalmazása
A szimpózium időpontja: 2024. június 14. (péntek), 9:30 (CEST)
Helyszín: ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet, Konferenciaterem
H-6728 Szeged, Wolfgang Sandner utca 3.