„Litvánia elismeri az ELI jelentőségét a lézerfizika és -technológia fejlődése szempontjából, és elkötelezett amellett, hogy továbbra is támogatással és hozzájárulásokkal biztosítsa sikerét” – nyilatkozta Gintautas Jakštas miniszterhelyettes.
A találkozó alkalmából lehetőség nyílt a Vilniusi Egyetem, a Fizikai Tudományok és Technológia Központja, valamint az EKSPLA kampusz megtekintésére. Ezt követően a lézeres részecskegyorsításról szóló workshop aktív párbeszédre ösztönözte a litván tudományos közösség több mint 70 résztvevőjét.
„Litvánia régi partnere és fontos tagja az ELI ERIC-nek” – mondta Allen Weeks főigazgató. „Erős lézergyártó ipara, továbbá a tudomány és az ipar együttműködése iránti elkötelezettsége jelentősen hozzájárult a lézerfizikai közösség sikeréhez.”
Egy másik fontos napirendi pont a kezdeti üzemeltetési szakasz, valamint az ELI Beamlines és az ELI ALPS létesítmények ELI ERIC-be integrálása volt. A cél az, hogy a nagy teljesítményű lézerberendezések egységes szervezetként, egységes igazgatási és közös irányítási struktúrával működjenek. Az ELI Beamlines 350 alkalmazottjával és eszközeivel 2023 elején jogilag és szervezetileg is beolvadt az ELI ERIC-be.
A hangsúly most az ELI ALPS integrációjára helyeződik át, amelyre várhatóan 2024 elején kerül sor. A javasolt megoldás szerint az ELI ERIC egy magyar cég többségi tulajdonán keresztül működtetné ezt a létesítményt.
„[Ez] zökkenőmentes átmenetet és az ELI ERIC hatékony működését fogja biztosítani Magyarországon a kezdetektől fogva” – nyilatkozta Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár. „Ezzel az integrációs modellel hatékonyan minimalizálhatók az adminisztratív és jogalkotási nehézségek, így ésszerű időn belül biztosítható az ELI ERIC sikere.”
Az ELI ERIC más országokkal is bővíti tagságát, például Lengyelországgal és Svájccal is fokozza együttműködését. A Közgyűlés megerősítette a szervezet tudományos értékelési politikáját, ami a létesítmények tudományos előmenetelét hivatott nyomon követni.
Összefoglalva, az ELI ERIC Vilniusban megtartott 7. Közgyűlésének fő témája a létesítmények és a tudományos fejlődés integrálása volt. A találkozón Litvánia bemutathatta hozzájárulását és elkötelezettségét az ELI ERIC sikeréhez.