Nagy örömmel vállaltuk az SZTE Fizikai Intézet kérését, hogy legyünk a Szegedi Fizika Napja házigazdája, hiszen az ELI ALPS és SZTE Fizikai Intézet célja közös: mutassuk meg a fizika szépségeit és elképesztően színes területeit a fiataloknak, és szerettessük meg a tudományterületet minél többjükkel - hogy az SZTE-en a fizika szak elvégzése után tudásukkal hozzájárulhassanak akár az ELI ALPS-ban folyó kutatásokhoz is.
Minderre utalt intézetünk ügyvezetője, Prof. Dr. Szabó Gábor, aki a rendezvény megnyitóján a következőképp fogalmazott:
A megnyitót követően bőven volt lehetőségük a látogatóknak megismerkedni a fizika legkülönbözőbb területeivel, azok ipari és tudományos alkalmazásaival egyaránt, hiszen az ELI ALPS mellett a következő intézmények és kutatócsoportok képviseltették magukat a rendezvény standos bemutatóján:
· Lézeres Aeroszol Kutatások Kutatócsoport,
· Nanoplazmonika Kutatócsoport,
· Advanced Optical Imaging Group,
· Elméleti Fény-anyag Kölcsönhatási Kutatócsoport,
· Gravitációelméleti Kutatócsoport,
· Asztrofizikai Kutatócsoport,
· Fény-anyag Kölcsönhatási Kutatócsoport,
· Fotoakusztikus Kutatócsoport,
· Nano- és Mikromegmunkálási Kutatócsoport,
· SZTE Fizikai Intézet,
· SZTE IKIKK 3D Központ,
· Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet,
· Szegedi Biológiai Kutatóközpont,
· JGYPK Technika Tanszék,
· SZTE SzAOK Orvosi Vegytani Intézet,
· SZTE Elméleti Fizikai Tanszék
· és a Semilab.
Az előadások sorát Dr. Benedict Mihály, az SZTE TTIK Fizikai Intézet emeritus professzora kezdte, aki a 2022-es fizikai Nobel-díjjal elismert kutatások hátterét mutatta be a fiataloknak. Hányszor kacsint az elektron, és lefotózható-e az atomon belüli méretarányban az elektron kacsintása? – tette fel a kérdést a következő előadásban Dr. Divéki Zsolt, az ELI kutatófizikusa. Az alkalmazott fizika egy másik felhasználási területét, a 3D nyomtatást mutatta be a nap következő előadásán Dr. Geretovszky Zsolt, az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ 3D Központja szakmai vezetője, majd Dr. Vizsnyiczai Gaszton, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatója a parányok régiójában végzett 3D nyomtatási alkalmazásokba vezette be a hallgatóságot. Előadásában olyan lézeres módszert ismertetett, amelyek segítségével mikroszkopikus méretű szerkezeteket lehet nyomtatni. A pályaválasztás előtt álló fiatalok számára pedig Dr. Czirják Attila „Kvantumfizika alapjai: a Stern-Gerlach kísérlettől a Dirac-bracketig” címmel tartott egyetemi mintaórát, ahol a diákok egy órára egyetemistának érezhették magukat.
Kétféle vezetett látogatáson is részt vehettek az érdeklődők. Horváth Vera az ELI Fókusz Interaktív Látogatói Terébe vezette be a résztvevőket, akik itt különböző fizikai játékokat próbálhattak ki. Az SZTE Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai, Dr. Huszár Helga, Csóka Gábor és Spalek Dávid pedig a modern belső égésű motorok tesztelésére alkalmas motorfékpad működését mutatták be az érdeklődőknek.
Tehetséges diákok eredményeinek kihirdetésében sem volt hiány a Fizika Napján. A „Művészet a tudományban” című pályázatunkra érkezett alkotásokból összeállított kiállítás a rendezvény alatt megtekinthető volt, illetve ez alkalommal díjaztuk is a legjobbakat:
1. helyezett: Bereczki Barbara
2. helyezett: Sélley Péter
3. helyezett: Korompay Boglárka
Az első három helyezett és további 10 diák pályamunkájából falinaptárt készítettünk. A naptárba az alábbi diákok munkái kerültek be: Barna Dorottya, Séllyei Péter, Bereczki Barbara, Bálint Dániel Árpád, Tóth Lőrinc, Rajkai Bíborka, Lászlófi Sára, Korompay Boglárka, Ponicsán Anna, Szukfiel Hanna, Hodozsó Gabriella, Balázs Jázmin, Tarcsai-Chu Attila.
A Szegedi Fizika Napja a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó verseny eredményhirdetésével zárult, melynek részeként Ignácz Ferenc mesteroktató bemutatta látványos fizikai show-ját a hideg-meleg kísérletek témájában.
Köszönjük, hogy ellátogattak hozzánk! Találkozzunk legközelebb május 12-én, a Fény napján!