2023. december 7.
Varjú Katalin, Dombi Péter és Szabó Gábor közös, a 2023-as fizikai Nobel-díj hátteréről szóló összefoglaló tanulmánya megjelent a Magyar Tudomány című folyóirat 2023/12. számában.
2023. november 30.
Szegedi, budapesti és pécsi kutatók együttműködésével olyan, teljesen új elven működő elektronforrást sikerült létrehozni, amelyet nagy hullámhosszúságú fény vezérel, és amely újfajta elektronikai eszközök működését is megalapozhatja a közeljövőben.
2023. november 23.
Az ELI ERIC megállapodást írt alá az SZTE-vel arról, hogy a konzorcium többségi üzletrészt szerez az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetben. Ezáltal a magyarországi székhelyű létesítmény ténylegesen integrálódik az ELI ERIC-be, annak egységes irányítása alá kerül, megvalósítva az ELI-vel kapcsolatos eredeti elképzeléseket.
2023. november 23.
Varjú Katalin, intézetünk tudományos igazgatója az SZTE Fizikai Intézetnek adott interjút, amelyben mesélt a fizikai Nobel-díjas Anne L’Huillie-vel végzett közös munkájáról, az attofizika legfőbb kérdéseiről és azokról a kutatásokról, amelyek az ELI ALPS-ban e kérdések megválaszolására irányulnak.
2023. november 13.
Kutatóintézetünk vendége volt Gérard Mourou professzor, az ELI lézeres infrastruktúra létrehozásának kezdeményezője, a csörpölt lézererősítési technológiáért 2018-ban Nobel-díjjal kitüntetett fizikus.
2023. október 31.
Az Extreme Light Infrastructure (ELI) User Meeting december 4-6. között kerül megrendezésre kutatóintézetünkben.
2023. október 13.
PRÁGA, Cseh Köztársaság – Az ELI ERIC Közgyűlése egyhangúlag jóváhagyta az ELI ALPS teljes jogi beolvadását az ELI ERIC-be 2024. január 1-től. Ezzel megnyílik az út az ELI ERIC két létesítményének egyesítése előtt, és ténylegesen megvalósul az ELI-vel kapcsolatos eredeti elképzelés.
2023. október 3.
Az ELI ALPS gratulál Anne L'Huillier-nek, Krausz Ferencnek és Pierre Agostini-nek a 2023-as fizikai Nobel-díj elnyeréséhez. A Nobel-bizottság a három kutatót „az anyagok elektrondinamikájának tanulmányozását lehetővé tevő attoszekundumos fényimpulzusokat létrehozó kísérleti módszerek kidolgozásáért” ismerte el.
2023. október 2.
Idén második alkalommal nyíltak meg az ELI ALPS kapui a lézeres tudományok iránt érdeklődők előtt: a májusi fény-napi rendezvényünk után szeptember 29-én, a Kutatók Éjszakáján is izgalmas programokkal vártuk látogatóinkat.
2023. szeptember 18.
Örömmel jelentjük be, hogy meghirdetjük az Extreme Light Infrastructure (ELI) harmadik közös felhasználói felhívását.
2023. szeptember 18.
Kutatóintézetünket a napokban hivatalosan is átadtuk a tudománynak, immáron az ELI ALPS teljes kutatási infrastruktúrája a kutatók rendelkezésére áll kísérleteik elvégzésére. Ez alkalomból különleges programmal készülünk látogatóinknak a Kutatók Éjszakáján!
2023. szeptember 15.
A GINOP nagyprojekt sikeres lezárását, a lézeres kutatási berendezések üzembe helyezését, kutatóintézetünk a kutatói közösség előtti jelképes megnyitását ünnepeltük szeptember 14-én munkatársainkkal és meghívott vendégeinkkel.
2023. szeptember 11.
Az Európai Unió és Magyarország Kormánya által támogatott, két szakasz négy üteméből álló projekt keretében épült meg Szegeden az ELI Attoszekundumos Fényimpulzus Forrás (ELI ALPS: Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Pulse Source).
2023. szeptember 6.
Az idén nyolcadik alkalommal megszervezett ELI Summer School (ELISS) programjaira az ELI Beamlines-nak otthont adó csehországi Dolní Břežanyban került sor augusztus végén.
2023. augusztus 31.
Hetedik éve minden tanév kezdetén megrendezzük az ELI ALPS lézeres kutatóintézet továbbképzési napját a természettudományokat tanító középiskolai tanárok számára.
2023. augusztus 10.
Ismerje meg az ELI ERIC (Európai Kutatási Infrastruktúra Konzorcium) második éves jelentését!
2023. július 26.
A Nemzetközi Tudományos Tanácsadó Testület (International Scientific and Technical Advisory Committee - ISTAC) tagjai tanácskoztak kutatóintézetünkben július 20-án és 21-én.
2023. július 6.
2023. július 5-én Magyarország tudománypolitikai szempontból legfontosabb partnerországaiban szolgálatot teljesítő tudományos és technológiai (TéT) attasék látogattak el kutatóintézetünkbe.
2023. június 27.
A Szegedi Tudományegyetemen működő Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium kutatócsoportja Dr. Osvay Károly vezetésével nemzetközileg egyedülálló módon igazolta, hogy kis energiájú lézerimpulzusokkal is lehet neutronsugárzást előállítani. A kísérletsorozatot az ELI ALPS SYLOS Experiment Alignment ultrarövid impulzusú lézerén hajtották végre.
2023. június 24.
Kutatóintézetünk idén második alkalommal szervezett nyári tábort a fizika iránt érdeklődő középiskolás diákok számára. Táborozóink ez alkalommal optikával, fotonikával és lézerrel kapcsolatos témákkal ismerkedhettek meg Zimányiné Horváth Vera, látogatóközpontunk vezetője, az ELI ALPS kutatói, illetve az SZTE Fizikai Intézet oktatói előadásában.