2025. január 14.
Az ELI ERIC örömmel hirdeti meg legújabb felhívását, amelynek célja részvételi szándéknyilatkozatok bekérése a lézerindukált inerciális fúziós energia (IFE) témakörében indítandó, küldetésalapú hozzáférési programjához.
2025. január 6.
Farkas Győzővel 1992-ben ő vetítette előre, hogy a jövőben létrehozhatók az attoszekundumos lézerimpulzusok. A lézerfizika dinoszauruszának, az amerikai T-Rex lézernek a megépítésénél is ott volt, mint ahogy a három ELI létesítmény koncepciójának kidolgozásánál is kikérték a véleményét. Tóth Csaba fizikus egy hónapon át volt az ELI ALPS vendége.
2024. december 20.
Kellemes karácsonyi ünnepeket és békés, boldog új évet kívánunk!
Kellemes karácsonyi ünnepeket és békés, boldog új évet kívánunk!
2024. december 16.
A néhány optikai ciklusból álló ultrarövid lézerimpulzusok egyik nagyon fontos paramétere az úgynevezett vivő-burkoló fázis (carrier-envelope phase, CEP). A CEP meghatározására a mesterséges intelligenciát hívták segítségül fizikusaink. Az Optics Express lapban megjelent publikációról Divéki Zsolt csoportvezetőt kérdeztük.
2024. december 2.
Az ELI felhasználói találkozó a világ minden tájáról érkező kutatókat, tudósokat és mérnököket hozza össze, hogy a szakemberek megosszák tudásukat, megvitassák a legújabb technológiai és tudományos irányokat, és megismerjék az ELI által kínált élvonalbeli kutatási lehetőségeket.
2024. november 20.
2024. november 18–19-én kilencedik alkalommal gyűlt össze az ELI ERIC Nemzetközi Tudományos és Műszaki Tanácsadó Testülete. Az ELI ALPS Kutatóintézetben megszervezett ülés volt az első, amelyet a grémium újonnan megválasztott elnöke, Roger Falcone és alelnöke, Thomas Tschentscher vezetett.
2024. november 12.
A világ egyik legjelentősebb tudománypolitikai konferenciája, a Tudományos Világkonferencia (World Science Forum) részeként 2024. november 21-23. között zajlik a Kulturális és Innovációs Minisztérium szervezésében megvalósuló Tudományos Expo a Szépművészeti Múzeumban.
2024. október 28.
Harmadik alkalommal hirdet pályázatot az ELI ALPS "Művészet a tudományban" címmel. A felhívás célja, hogy az intézetben elért kutatási eredményeket megörökítő képekből átszínezéssel, grafikai kiegészítéssel - a tudomány és a művészet együtteséből - műalkotások szülessenek.
2024. október 25.
Az ELI ERIC Konzorcium (ELI ERIC) közgyűlése októberi ülésén egyhangúlag döntött arról, hogy Bulgária – elsőként az alapító megfigyelők közül – teljes jogú tagságot kap a szervezettel három éve fennálló megfigyelői jogviszonya után.
2024. október 21.
2025 februárjától a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Fizikai Intézet fotonikai mérnöki mesterszakot indít. A hazánkban egyedülálló, négy féléves, magyar nyelvű, gyakorlatorientált szakon végzők könnyen elhelyezkedhetnek a munkaerőpiacon.
2024. október 11.
Az Európai Kutatási Infrastruktúrák Stratégiai Fóruma (ESFRI Fórum) 2024. szeptember 16-17-én tartotta 89. ülését a Szegedi Tudományegyetemen. Az ELI munkatársa az ESFRI elnökével, Jose Luis Martinez Penával beszélgetett az európai kutatási infrastruktúrák jövőjéről és az ELI-ről.
2024. október 1.
A L’Oréal–UNESCO A Nőkért és a Tudományért magyar ösztöndíj egyik idei nyertese Pápa Zsuzsanna fizikus, aki az ELI ALPS kollégái közül elsőként érdemelte ki ezt az elismerést. Interjúnkból kiderül, hogy Pápa Zsuzsannának a matematikán át vezetett az útja a fizikához, illetve mit jelent a gyakorlatban, hogy intézetünk Családbarát Munkahely.
2024. szeptember 30.
Az előzetes regisztrációk alapján sejtettük, hogy minden korábbinál több látogató érkezik szeptember utolsó péntekén az ELI ALPS-ba. Igazunk lett: a Kutatók Éjszakája idei eseményét közel ötszázan keresték fel. Nagyszülők és unokák, középiskolások és egyetemisták, baráti társaságok egyaránt kíváncsiak voltak intézetünkre.
2024. szeptember 25.
Az Extreme Light Infrastructure (ELI) örömmel hirdeti meg 5. felhasználói felhívását, melynek keretében október 31-ig várjuk kutatók és tudósok jelentkezését a világ bármely részéről. A pályázatokat egy nemzetközi szakértői testület fogja értékelni tudományos kiválóság alapján.
2024. szeptember 19.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) társszervezésével 2024. szeptember 16-17-én a Szegedi Tudományegyetemen tartotta 89. ülését a Kutatási Infrastruktúrák Európai Stratégiai Fóruma (European Strategy Forum on Research Infrastructures, ESFRI). A résztvevők kutatóintézetünket is meglátogatták.
2024. szeptember 13.
Hagyományosan szeptember utolsó hétvégéjén tartják Európa-szerte a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozatot – az ELI ALPS szeptember 27-én 17 órától várja az érdeklődőket. A különleges esemény alkalmából ezen az estén bárki megtekintheti kutatóintézetünk lézeres berendezéseit!
2024. szeptember 9.
Az idén kilencedik alkalommal megrendezett ELI Nyári Iskolára (ELI Summer School – ELISS 2024) egyetemisták, PhD-hallgatók, pályájuk elején járó kutatók érkeztek az ELI ALPS-ba. Összesen 150-en vállalkoztak ötnapos tudományos kalandra a lézerfizika világában.
2024. szeptember 4.
Nyolcadik tanártovábbképzésünkre természettudományos tárgyakat oktató pedagógusokat hívtunk az ELI ALPS-ba. Ingyenes rendezvényünkön a fizika, ezen belül a lézerfizika legújabb eredményeit ismertettük meg az érdeklődő középiskolai tanárokkal. A tudásátadáson túl a kapcsolatépítés is fontos, hiszen közös célunk a fizika népszerűsítése.
2024. szeptember 2.
Fókuszban a lézerek című tematikus blokkal jelent meg a Fizikai Szemle szeptemberi száma. Intézetünk osztályvezetőjének, Dombi Péternek a vendégszerkesztésében született összeállítás kiemelten foglalkozik a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetében folyó kutatásokkal, illetve az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet bemutatásával.