2024. szeptember 4.
Nyolcadik tanártovábbképzésünkre természettudományos tárgyakat oktató pedagógusokat hívtunk az ELI ALPS-ba. Ingyenes rendezvényünkön a fizika, ezen belül a lézerfizika legújabb eredményeit ismertettük meg az érdeklődő középiskolai tanárokkal. A tudásátadáson túl a kapcsolatépítés is fontos, hiszen közös célunk a fizika népszerűsítése.
2024. szeptember 2.
Fókuszban a lézerek című tematikus blokkal jelent meg a Fizikai Szemle szeptemberi száma. Intézetünk osztályvezetőjének, Dombi Péternek a vendégszerkesztésében született összeállítás kiemelten foglalkozik a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetében folyó kutatásokkal, illetve az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet bemutatásával.
2024. augusztus 29.
Az elmúlt év az ELI számára jelentős események és meghatározó eredmények időszaka volt. Az ELI ERIC 2024. január 1-je óta az ELI ALPS és az ELI Beamlines létesítményeket együtt, egységes irányítási és vezetési struktúrával működteti.
2024. augusztus 16.
Intézetünk Ultragyors Nanotudomány Csoportjának fizikusai izgalmas publikációkat jelentettek meg Wigneres kollégáikkal a rangos Nano Letters-ben és a Physical Review Letters-ben. Kutatóink az előbbi lapban a forró elektronok különleges tulajdonságáról írt, míg az utóbbiban a fényelektromos jelenség új arcát mutatták meg plazmonok segítségével.
2024. augusztus 7.
A közelmúltban lezárult, negyedik közös felhasználói felhívásra nyolc pályázat érkezett a SYLOS 3 lézerrendszerünkre. A támogatott koncepciók benyújtói 2024 őszén kezdhetik el a kísérleteket. A SYLOS 3 műszerfelelősét, Csontos János fizikust a berendezéssel kapcsolatos eddigi tapasztalatokról kérdeztük.
2024. augusztus 2.
A világ száz legjobb felsősoktatási intézménye közé sorolt amerikai Vanderbilt Egyetem elméleti fizika professzora, Varga Kálmán szoros szakmai kapcsolatot ápol az ELI ALPS munkatársaival. A Varga-csoport két tagja, Liam Barron és Samuel Taylor két hónapon át dolgozott intézetünkben. A két egyetemistát az itteni tapasztalataikról kérdeztük.
2024. július 26.
Osvay Károly és munkatársai a European Physical Journal Plus folyóiratban számoltak be az ELI ALPS-ban és a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) végzett lézeres neutronelőállítási kísérleteikről – a hír a Szegedi Tudományegyetem honlapján jelent meg.
2024. július 24.
Intézetünk megalapítása óta több munkatársunk is sikeresen megvédte doktori disszertációját és szerzett PhD fokozatot. Saibabu Madas, az Elméleti és szimulációs csoport kutatója azonban az első, aki az ELI ALPS épületében tette ezt meg. Indiai kollégánkat pályafutásáról és terveiről kérdeztük.
2024. július 15.
A rohamtempóban fejlődő tudomány eredményeit követni és átadni, megértetni nehéz, de elkerülhetetlen feladat. Ehhez nyújt segítséget kutatóintézetünk a tudásátadás kulcsszereplőinek, a tanároknak.
2024. július 11.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bolyai János Kutatási Ösztöndíj pályázat idei kiírásán Budai Judit, Major Balázs és Pápa Zsuzsanna is a nyertesek között volt. Fizikusainkat kutatási terveikről kérdeztük.
2024. július 3.
Az ELI Summer Schoolt (ELISS) 2024. szeptember 2. és 6. között ismét mi rendezzük meg.
2024. július 1.
Harmadszor meghirdetett nyári táborunkba 21 középiskolás érkezett. A szegediek mellett Budapestről, Dunakesziről, Mátészalkáról, Nyíregyházáról és Szabadkáról is jöttek diákok, hogy a tanév végét követő első héten – június 24. és 28. között - reggeltől estig az ELI ALPS-ban „fizikázzanak”.
2024. június 25.
Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat (ELFT) idei küldöttgyűlésén adták át az ELFT érmeit, tudományos díjait. Major Balázsnak, intézetünk tudományos főmunkatársának, a Másodlagos Források Osztálya csoportvezetőjének munkáját Schmid Rezső-díjjal ismerték el. Ebből az alkalomból készítettünk interjút kollégánkkal.
2024. június 13.
Az orvosi Nobel-díjjal tavaly kitüntetett Karikó Katalin a European University Alliance for Global Health (EUGLOH) szegedi tanácskozásán vett részt június 13-án, majd intézetünk meghívására Áttörések – Életem és a tudomány című memoárját dedikálta az ELI ALPS-ban.
2024. június 14.
2024. június 14-én délelőtt a tavalyi év fizikai Nobel-díjasa, Anne L’Huillier részvételével attoszekundumos szimpóziumot tartottunk. Anne L’Huillier és az ugyanezen díjjal elismert Krausz Ferenc jelenlétében délután felavattuk intézetünk új, a 2023-as év fizikai Nobel-díjasainak eredményét megörökítő mérföldkövét.
2024. június 4.
2024. június 14-én Anne L'Huillier francia-svéd fizikus, a 2023-as fizikai Nobel-díj egyik kitüntetettje tart nyilvános előadást az ELI ALPS-ban „Az attoszekundumos impulzusokhoz vezető út” címmel. A személyes megjelenésben akadályoztatott érdeklődők online csatlakozhatnak a rendezvényhez.
2024. május 27.
Arra buzdítjuk a fizika iránt érdeklődő középiskolásokat, hogy tolják el egy héttel a nyaralásukat és táborozzanak kutatóintézetünkben 2024. június 24. és 28. között, ahol idén is egyedülálló élményben lesz részük.
2024. május 18.
Az ELI ALPS történetének legsikeresebb nyitott kapus rendezvényét tartottuk május 16-án: fény napi programjainkra minden korábbinál többen regisztráltak. Mintegy négyszáz vendégünk öltözhetett be lézerfizikusnak, nézhetett folyékony nitrogénnel végzett kísérleteket, kémlelhette az eget távcsővel, ismerkedhetett meg Nobel-díjasok munkásságával.
2024. május 14.
A Nobel-díjas fizikus a Műegyetem Neumann János professzori címét vette át május 11-én a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektorától. Előadását az intézmény két előadójában több mint hatszázan kísérték figyelemmel.
2024. május 10.
Az Extreme Light Infrastructure (ELI) Dolní Břežany-i létesítményébe látogatott a fizikai Nobel-díjjal kitüntetett Donna Strickland. Látogatása egyértelműen jelzi, milyen fontos szerepet játszik a lézerfizika területén végzett úttörő munkája az ELI-ben folyó élvonalbeli kutatások támogatásában.